Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą filmów dla uczniów szkół podstawowych.

W pierwszej kolejności umieszczona jest oferta dla uczniów klas 4-8 a poniżej dla uczniów zerówek i klas 1-3.

Dział Obsługi Klienta Wytwórnia Filmów VIVERE tel.12 35 65 901 kom. 790-790-781; e.mail : biuro@filmoteka.edu.pl

Prosimy również o zapoznanie się z ofertą wycieczek po Ojcowie i Ojcowskim Parku Narodowym na organizowanych przez nasze biuro podróży. Szczegóły na:   www.ojcow-wycieczki.pl  tel.12 307 30 87


FILMY DLA KLAS 4-8

ŚMIECI

Czas trwania filmu 15 minut; Nośnik DVD
Film z zakresu edukacji ekologicznej dotyczy gospodarki odpadami komunalnymi pochodzącymi z naszych domostw. W filmie pokazano drogę odpadów od ich zbiórki poprzez ich składowanie, sortowanie, kompostowanie oraz odzysk i ponowne wykorzystanie surowców wtórnych.

PIERWSZA POMOC

Czas trwania filmu 31 minut; Nośnik DVD

SERIA POZNAJ ZAWÓD

Prezentujemy Państwu nową serię filmów fabularnych, edukacyjnych pt.: POZNAJ ZAWÓD. Ideą tej serii filmowej jest przybliżenie osobom zmieniającym zawód oraz uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich charakterystyki danego zawodu.

W filmach zaprezentowano w szczególności:
 • czym zajmuje się osoba wykonująca konkretny zawód
 • gdzie może być zatrudniona
 • jakie powinna posiadać cechy charakteru, predyspozycje do wykonywania określonej w danym zawodzie pracy
 • jak wygląda w rzeczywistości proces pracy.

Omówiono także jakie wymogi edukacyjne są niezbędne do uzyskania stosownych kwalifikacji w wybranym przez ucznia zawodzie a także jakie są główne moduły kształcenia i gdzie można zdać egzamin kwalifikacyjny.

Seria POZNAJ ZAWÓD przeznaczona jest nie tylko dla osób podejmujących decyzję dotyczącą wyboru określonego zawodu celem wykonywania w przyszłości pracy zawodowej ale także stanowi swego rodzaju vademecum, z którego powinni korzystać dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, instruktorzy i doradcy zawodowi w ramach doskonalenia swojego warsztatu pracy pedagogicznej.

W serii POZNAJ ZAWÓD ukazały się filmy pt.:
 1. Cukiernik
 2. Stolarz
 3. Monter rusztowań
 4. Obuwnik
 5. Wulkanizator
 6. Lakiernik samochodowy
 7. Mechanik pojazdów samochodowych
 8. Piekarz
 9. Operator koparek
 10. Operator żurawi wieżowych (budowlanych)
 11. Drwal -operator pilarek
 12. Strażak
 13. Spawacz
 14. Kierowca operator wózków jezdniowych
 15. Operator żurawi przeładunkowych
 16. Operator suwnic
 17. Fryzjer
 18. Masażysta
 19. Kosmetyczka
Już wkrótce następne tytuły .

ARMWRESTLING - TRENING MISTRZA

Nośnik : 2 DVD

Chcesz wiedzieć jak wygrywać na rękę?

Dowiedz się jak robi to 3-krotny Mistrz Polski w Armrestlingu - Dariusz Groch.

2 DVD NIEZBĘDNYCH MATERIAŁÓW, KTÓRE POZWOLĄ CI DOMINOWAĆ I KŁAŚĆ RYWALI BEZ WZGLĘDU NA WIEK, WZROST I WAGĘ

Film zawiera:

 1. pełny trening najlepszego polskiego armwrestlera Dariusza Grocha,
 2. omówienie i prezentację technik siłowania niezbędnych do wygrywania pojedynków,
 3. omówienie zasad i przepisów, które obowiązują przy stole,
 4. walki.

Posiadając ten materiał wyprzedzasz innych o kilka długości.

BONUS:WYWIAD z 3-KROTNYM MISTRZEM POLSKI DARIUSZEM GROCHEM

FILMY DLA ZERÓWEK I KLAS 1-3

WĘDRÓWKA PO OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM

Czas trwania filmu : 11 minut; Nośnik Płyta DVD

Film z zakresu edukacji przyrodniczej.

Wiosna to czas gdy dzieci często stają się turystami i wyjeżdżają na wycieczki w trakcie , których  zwiedzają różne miejsca związane z historią tą dawniejszą i całkiem nieodległą. Często mają też możliwość zobaczenia pięknej, malowniczej ale dzikiej przyrody, odmiennej od tej, którą widzą w swojej okolicy. Taką przyrodę podziwiać można np. w Parkach Narodowych gdzie obwiązuje jej ochrona . W Polsce są 23 Parki Narodowe. Najmniejszym jest Ojcowski Park Narodowy, którego szlakami dzisiaj wspólnie powędrujemy. Poznamy jego atrakcje do których zaliczyć można:
1. Skały: Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską, Rękawicę i inne ostańce
2. Jaskinie i groty
3. Zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale
4.Potoki Prądnik i Sąspówka a także liczne źródła.
Dzieci zobaczą także jedyną w Polsce Kaplicę na Wodzie oraz starą lipę wyrastającą z wnętrza budynku ponad dach.

TAŃCE LUDOWE I NARODOWE

Czas trwania filmu: 17 minut; Nośnik Płyta DVD

Film z zakresu edukacji artystycznej
Taniec towarzyszył ludziom od bardzo dawna. Na przykład z legend dzieci znają tańczące driady.
Wiele tańców wywodzi się też z poszczególnych regionów gdzie kultywowane były przez wiele pokoleń. Tak powstawały tańce ludowe, które z czasem trafiały na szlacheckie i dworskie salony. Dzięki szlachcie tańczono je w całym kraju i stawały się tańcami narodowymi.
W filmie pokazano i scharakteryzowano polskie tańce narodowe. Wśród nich Polonez , Krakowiak, Mazur i Kujawiak.  
Podczas oglądania filmu dzieci będą mogły przyjrzeć się także strojom, w których tancerze zarówno dawniej jak i dziś wykonują poszczególne tańce.

SMOG  Czas trwania filmu: 11 minut; Nośnik Płyta DVD

Film z zakresu edukacji ekologicznej i zdrowotnej.
W filmie w przystępny sposób dla młodego widza  scharakteryzowano zjawisko zanieczyszczenia powietrza nazywane smogiem. Pokazano, że przyczyny smogu to nie tylko przestarzałe i niesprawne piece grzewcze czy niskiej jakości spalany w nich węgiel ale także spalanie w piecach różnego rodzaju odpadów, czy jazda samochodami z silnikami spalinowymi bez katalizatorów. Oglądając film dzieci dowiedzą się, że smog powoduje określone negatywne skutki na zdrowie ludzi i zwierząt, wywołując przede wszystkim choroby układu oddechowego. Dzieci zrozumieją, że aby być zdrowym należy przeciwdziałać tworzeniu się smogu poprzez:

 • całkowity zakaz spalania w piecach odpadów,
 • używanie do spalania pieców wysokiej jakości i sprawnych technicznie,
 • stosowanie do spalania dobrej jakości węgla,
 • zastosowanie w komunikacji miejskiej transportu grupowego z napędem elektrycznym,
 • wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej odnawialnych źródeł energii takich jak słońce wiatr, woda.

CZTERY PORY ROKU: JESIEŃ  

Czas trwania filmu 11 minut ; Nośnik DVD

  Dnia 23 września rozpoczyna się kalendarzowa jesień. Jest to pora roku, w której przyroda po pracowitym lecie przygotowuje się do sennego zimowego snu. Zanim jednak przyroda zaśnie zachwyci nas pięknem różnorodnych barw, które dzieci zobaczą w sadzie, parku i lesie. Dowiedzą się dlaczego liście zmieniają swe barwy. Zobaczą jak wiatr kołysze czerwoną jarzębinę, jak strąca z drzew orzechy, kasztany i żołędzie. Dzieci dowiedzą się także co to jest grzybobranie i dlaczego nie powinny zbierać grzybów, których nie znają. Dzieci przekonają się, że warto wybrać się na wycieczkę by podziwiać barwną jesień zanim mgła i jesienna słota uśpi przyrodę.

SPACER PO KRAKOWIE 

Czas trwania filmu 13 minut; Nośnik DVD

Kraków to miasto o ponadtysiącletniej  historii,  dawna stolica Polski. Spacerując po Krakowie dzieci zobaczą Barbakan, Bramę Floriańską, Drogę Królewską prowadzącą do Wzgórza Wawelskiego, na którym znajduje się Zamek Królewski. U jego podnóża legendarny smok „zionie ogniem”. Rynek Krakowski to jeden z trzech największych rynków w Europie. To właśnie tu z wieży Kościoła Mariackiego co godzinę rozbrzmiewa Hejnał Mariacki. A w Sukiennicach podobnie jak w średniowieczu kupcy sprzedają różne towary.  Na rynku słyszymy także jak dawniej nie tylko gruchające gołębie ale również stukot końskich kopyt. Bo to tu właśnie konie ciągną piękne dorożki i powozy. Zwiedzając Kraków nie sposób  nie zauważyć najstarszej w Polsce uczelni, którą jest Uniwersytet Jagielloński oraz wielu wiekowych kamienic, z których każda ma swoją odrębną historię.  Miasto to przypomni nam, że to właśnie tutaj odbywały się znamienne wydarzenia historyczne takie jak Hołd Pruski i Insurekcja Kościuszkowska.

SYMBOLE PAŃSTWOWE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ    Czas trwania filmu 10 minut; Nośnik DVD

Każde dziecko powinno wiedzieć, że kraj w którym mieszkamy to Rzeczypospolita Polska.

Nasz kraj ma swoje symbole państwowe : biało czerwone barwy, orzeł biały oraz Mazurek Dąbrowskiego. Te symbole jednoczą wszystkich Polaków niezależnie od tego gdzie mieszkają, bo Rzeczpospolita Polska jest ich Ojczyzną.
Symbole te stanowią o tożsamości narodu i państwa. Powinny być otaczane szczególną czcią i szacunkiem przez wszystkich obywateli- nawet tych najmłodszych.

CZTERY PORY ROKU- ZIMA     

Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Oglądając film dzieci dowiedzą się, że 22-grudnia przyszła zima.  W filmie zobrazowano i scharakteryzowano  dokładnie tę porę roku, pokazując zimowy krajobraz w tym: ośnieżone pola, lasy, sady, dachy domów, zamarznięte stawy, rzeki, sople lodu, szron, szadź, zawieje, zamiecie i zaspy.  Dzieci dowiedzą się, że zwierzętom w okresie zimy nie żyje się łatwo i dlatego powinny im pomagać. Pokazano również jak dzieci spędzają wolny czas na świeżym powietrzu.

DUŻO KRZYKU PRZY KARMNIKU 

Czas trwania filmu 14 minut; Nośnik DVD

Zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Często nie mają one co jeść.

Dlatego powinniśmy zadbać o nie poprzez stałe ich dokarmianie.

W filmie dzieci poznają różne gatunki ptaków zimujących w Polsce, między innymi: sikory bogatki, sikory modraszki, sikory ubogie, kowaliki, dzięcioły duże, kosy i sójki.
Dowiedzą się też jaki pokarm lubią jeść poszczególne gatunki tych ptaków. Po obejrzeniu filmu dzieci będą doskonale wiedziały jak i czym należy prawidłowo dokarmiać ptaki aby mogły bezpiecznie przetrwać zimę.

GÓRNIK  Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Górnicy zaprosili dzieci na Barbórkę. Dzieci bardzo chętnie przyszły, aby wziąć udział w uroczystości. Tutaj zobaczyły górników w mundurach galowych, poczty sztandarowe oraz pięknie grającą orkiestrę górniczą. Ale ciekawość dzieci była dużo większa i dlatego postanowiły razem z górnikami zjechać na dół do kopalni i zobaczyć prawdziwą pracę górników .
Górnicy pokazali przedszkolakom jakich narzędzi i maszyn używali do pracy kiedyś i jakich używają obecnie. Dzieci przekonały się, że praca górników w kopalni jest bardzo ciężka i odpowiedzialna.

ZACZAROWANY ŚWIAT BOMBEK CHOINKOWYCH 
Czas trwania filmu 14 minut; Nośnik DVD

Dzieci doskonale wiedzą , że gdy nadejdą Święta Bożego Narodzenia cała rodzina ubiera piękną choinkę. Na tej choince znajduje się bardzo wiele ozdób i świecidełek.

Są piękne, kolorowe i bardzo delikatne. A jak powstają te piękne ozdoby choinkowe zobaczą dzieci w pracowni artystycznej.
Zgodnie z XIX-wieczną technologią, do pracy przystępuje: rysownik, rzeźbiarz, dmuchacz i malarz bombek.

Pan dmuchacz rozgrzewa szklaną rurkę która rozciąga się jak guma, wkłada ją do formy i wydmuchuje piękny kształt figurki -KRAKOWIANKI. Srebrzy ją prawdziwym srebrem. Następnie panie malarki używając kolorowych farb malują na oczach dzieci cały strój krakowianki: spódniczkę w kolorowe kwiaty, gorsecik fartuszek, a nawet wianuszek i wstążki.

Wszystko razem ozdabiają i haftują. Na szyi krakowianki malują piękne sznury czerwonych korali. Dzieci nie tylko nazywają kolory używanych farb ale także poznają wygląd krakowskiego stroju ludowego.

WIGILIJNY STÓŁ  Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

ZWIASTUNY WIOSNY 

Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

W filmie dzieci zobaczą budzącą się do życia wiosenną przyrodę. Jej zwiastunami są nie tylko bazie leszczyny czy pąki drzew ale także rośliny takie jak : zawilec gajowy, podbiał pospolity, przylaszczka, krokus, wawrzynek, młoda pokrzywa. Ponadto dzieci spotkają różne owady: motyle, larwy, pszczoły i bąki a także ptaki : kowalika i trznadla.

CZTERY PORY ROKU: WIOSNA 

Czas trwania filmu 12 minut;Nośnik DVD

Wiosna, lato, jesień, zima - to cztery pory roku. Każda z nich lubi inne kolory i w inne barwy się ubiera.

Dzisiaj dzieci poznają wiosnę. Zobaczą jak po mroźnej zimie przyroda budzi się do życia. Obejrzą nie tylko zmieniającą się florę ale także spotkają różne zwierzęta. Przyjrzą się ślimakowi, żabie, kaczkom małym i dużym. Zobaczą owady: mrówki, biedronki oraz zapylające kwiaty pszczoły i bąki. W czasie tej barwnej wędrówki spotkają także jeża.

PALMY PISANKI WIELKANOCNE BARANKI

Czas trwania filmu 23 minut; Nośnik DVD

Kiedy odchodzi zima, symbolicznie topimy marzannę.

To także pora aby rozpocząć przygotowania do świąt wielkanocnych. A okres wielkanocy to tradycyjne palmy, pisanki i wielkanocne baranki. Aby tradycja nie została zapomniana, twórcy ludowi pokażą dzieciom jak tworzy się takie tradycyjne symbole polskiej Wielkanocy. Tradycja to także muzyka ludowa, którą słychać w trakcie oglądania filmu.

KOŚCIÓŁ    Czas trwania filmu 21 minut; Nośnik DVD

Film został zrealizowany przy merytorycznej współpracy autorów podręczników do nauczania przedmiotu Religia:
- Siostry Damaris Pawłowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w Krakowie,
- Księdza dr Andrzeja Kieliana z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz z Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Krakowskiej.
Film ma znaczenie edukacyjne i jest przeznaczony do nauczania przedmiotu Religia w przedszkolach oraz klasach 0-3 szkół podstawowych.

W filmie pokazano i omówiono Mszę Świętą w tradycyjnym podziale na liturgię słowa i liturgię eucharystyczną. Omówiono rolę Kapłana, lektorów ministrantów i Sióstr zakonnych w odniesieniu do wykonywanych niezbędnych czynności zarówno przed mszą świętą jak i w trakcie jej trwania. Pokazano wspólnotę wiernych uczestniczących w Mszy Świętej ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i ich rodziców. Wyjaśniono kim był Jezus Chrystus, na czym polega przeistoczenie, co to jest hostia konsekrowana i komunikant. Pokazano ubiór Kapłana i ministrantów, naczynia liturgiczne niezbędne do sprawowania przez Kapłana Mszy Świętej. Wyjaśniono kto odprawił pierwszą Mszę Świętą i kto był założycielem Kościoła.
W filmie zaprezentowano między innymi wnętrze Bazyliki Mariackiej w Krakowie ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza oraz wnętrze najstarszego drewnianego Kościoła w Polsce- Opactwa Cystersów w Krakowie.

TAŃCOWAŁA NITKA Z IGŁĄ  

Czas trwania filmu: 12 minut;Nośnik Płyta DVD

 W filmie dzieci odwiedzą:

- fabrykę materiałów gdzie zobaczą jak z nitki zwanej przędzą powstają tkaniny oraz

-szwalnię gdzie projektuje się i szyje ubrania dla dzieci.

Po obejrzeniu filmu dzieci będą wiedziały co to jest osnowa i wątek oraz krosno tkackie czy maszyna dziewiarska. Będą umiały odpowiedzieć na pytanie gdzie trafiają wyprodukowane w fabryce materiały.  Wędrując przez szwalnię dowiedzą się na czym polega praca krawcowych i innych osób zatrudnionych przy produkcji ubrań.

JAK I SKĄD PRZYWĘDROWAŁ PRĄD 

Czas trwania filmu 16 minut; Nośnik DVD

Codziennie każdy z nas korzysta z wielu urządzeń elektrycznych, które do pracy potrzebują prądu. Oglądając film dzieci dowiedzą się, że fachowcem od prądu jest elektryk. To on pokaże im jak wykonuje się domową instalację elektryczną, która składa się z przewodów, licznika, gniazdek i wyłączników. Jednak aby prąd trafił do tej instalacji trzeba go wyprodukować w elektrowni. Największymi elektrowniami są elektrownie węglowe jednak prąd wytwarzany jest także w elektrowniach ekologicznych np. wodnych, wiatrowych i słonecznych.

Wędrując po elektrowni węglowej dzieci zobaczą na czym polega produkcja prądu elektrycznego. Obejrzą wyładunek węgla z wywrotnicy, jego spalanie w piecach, podgrzewanie wody w kotłach, która zamieni się w parę wodną, niezbędną do wprawienia w ruch prądnicy. Dowiedzą się, że prądnica zbudowana jest z turbiny i generatora, w którym wytwarzany jest właśnie prąd elektryczny. Dzieci odwiedzą także elektrownię wodną, która jest elektrownią ekologiczną bo w niej podczas produkcji prądu nie powstają żadne odpady a do produkcji prądu wykorzystuje się siłę nurtu wody w rzece. Dzieci dowiedzą się także z filmu, że każde z nich może być małą elektrownią i produkować prąd elektryczny.

ROK W SADZIE  Czas trwania filmu 14 minut; Nośnik DVD

W filmie pokazano jakie niezbędne prace wykonuje ogrodnik w sadzie w poszczególnych porach roku aby drzewa mogły dać obfite plony owoców. Pracę ogrodnik rozpoczyna już pod koniec zimy – wtedy podcina konary i gałęzie drzew. A gdy przyjdzie wiosna, w miesiącu maju z pomocą ogrodnikowi przyjdą pracowite pszczoły, które zapylą kwiaty, z których już wkrótce powstaną guguły owoców. Jednak by guguły zamieniły się w duże owoce, ogrodnik rozsiewa wokół drzew nawóz bogaty w minerały i witaminy. Latem owoce ogrzane przez słońce dojrzejątak by jesienią ogrodnik mógł je zebrać i zmagazynować w przechowalni.

LEŚNICZY PRZYJACIEL LASU  Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Na skraju lasu, na polanie dzieci spotkały sarnę, która zaprowadziła je do Pana leśniczego. Pan leśniczy pokazał dzieciom jak wygląda auto do wywozu drewna oraz wytłumaczył kto i kiedy może ścinać drzewa w lesie.
Dzieci zobaczyły jak leśniczy oznaczają drzewa do wycięcia oraz na czym polega praca drwala. Dowiedziały się co to jest szkółka leśna i kiedy się ją zakłada.

Ponieważ nie tylko roślinami opiekuje się w lesie Pan leśniczy dzieci zobaczyły także budki lęgowe dla ptaków i paśniki. Okazało sie że Pan leśniczy nie dokarmia sam zwierząt , pomaga mu w tym Pan myśliwy, którego dzieci także spotkały i wspólnie z nimi karmiły zwierzęta leśne. Tylko dzika w lesie nie było. Dzik znalazł skarby które ludzie zostawili w lesie. Niestety okazało się , że tymi skarbami były śmieci. Ale dzik łakomczuch tego nie wiedział i trochę popróbował. Teraz dzika boli brzuch i Pan leśniczy leczy go w leśnym szpitalu. Gdy wyzdrowieje wróci do lasu.

CZARY MARY Z DREWNA   

Czas trwania filmu 13 minut; Nośnik DVD

Dzisiaj od rana słychać w lesie warkot pił. Pan pilarz ścina ostrą piłą drzewa. Po chwili wysokie, potężne drzewo runęło na ziemię.
A gdzie trafiło i co z niego powstało dzieci zobaczą na filmie.
Ja powiem w tajemnicy że drewno odbyło długą wędrówkę zanim powstały z niego meble, zabawki i pięknie grające skrzypce.

JAK POWSTAJE PAPIER

Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Każde dziecko codziennie używa zeszytów, bloków czy książek. Każde wyciera ręce w chusteczki higieniczne.

A czy dzieci wiedzą jak i gdzie powstaje papier? Czy wiedzą, że do produkcji papieru potrzebne jest drewno?

Jeżeli chcą poznać odpowiedzi na te pytania a także nauczyć się robić papier czerpany zapraszamy do obejrzenia filmu.

OD DRUKARNI DO KSIĘGARNI 

Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Książka- każdy wie jak wygląda. Okładka a w środku zapisane strony. A czy dzieci wiedzą gdzie produkuje się książki? Czy były w drukarni? Dziś będą miały taką możliwość. Razem z nami odwiedzą drukarnię. Poznają pracę grafika, drukarza, krajacza. Zobaczą maszyny drukarskie, foliarkę foliującą okładki, gilotynę wycinającą strony, maszynę zszywającą książki. Gdy książki będą wydrukowane razem z nimi dzieci trafią do księgarni gdzie będą mogły je kupić oraz do biblioteki gdzie można je wypożyczyć.

LISTY PACZKI KOLOROWE ZNACZKI

Czas trwania filmu 12 minut Nośnik DVD

W filmie dzieci poznają codzienną pracę listonosza, który od rana roznosi listy i paczki na których naklejone są kolorowe znaczki. Dowiedzą się kim jest nadawca i adresat i jak wygląda droga przesyłek. W tym celu odwiedzą pocztę gdzie zapoznają się z pracą urzędników pocztowych. Dowiedzą się, że na poczcie oprócz wysyłania listów i paczek można także płacić rachunki, wypłacać i wpłacać pieniądze a także kupować znaczki i kartki pocztowe. Zobaczą jak wygląda transport przesyłek od nadawcy przez sortownię i dalej do adresata. W sortowni obejrzą nie tylko tradycyjne sortowanie ręczne ale również nowoczesne, zautomatyzowane linie sortownicze.

DZIELNY STRAŻAK

Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Dzisiaj przedszkolaki były na wycieczce w fabryce zabawek. Zobaczyły tam jak powstają różne zabawki od pomysłu pana grafika poprzez produkcję poszczególnych elementów aż do składania i pakowania. Po powrocie do przedszkola zbudowały z klocków wielką remizę strażacką, bawiły się w strażaków i jeździły wozami z długimi drabinami. Następnego dnia do przedszkola przyszli Panowie strażacy i opowiadali przedszkolakom o swojej pracy.

Może Wy też, dzielne przedszkolaki zostaniecie w przyszłości strażakami...

PAN BUDOWNICZY

Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Pewien chłopiec marzył by być pilotem, bo bardzo chciał latać samolotem. I gdy tak latał w marzeniach po okolicy na jakąś dziwną przeszkodę natrafił. Całą z metalu. Niby to wieża wysoka, a może to wielki ptak . Szyja i dziób na górze długie jak u bociana. Lecz to nie bocian tylko żuraw budowlany, który na budowie został zamontowany. Bardzo go to urządzenie zainteresowało, szybko więc z marzeń na ziemię powrócił i już piechotą nie samolotem na plac budowy powędrował. Przed wejściem szlaban zamknięty zobaczył, na którym tablica żółta była zawieszona. Chłopiec literki już znał więc na głos przeczytał: TEREN BUDOWY WSTĘP WZBRONIONY... W filmie dzieci zobaczą prawdziwy plac budowy, dowiedzą się kto pracuje na budowie, jakie maszyny, urządzenia i narzędzia wykorzystywane są przez budowniczych przy budowie różnych obiektów.

MECHANIK LEKARZ AUT

Czas trwania filmu 10 minut; Nośnik DVD

Dzień dobry, witamy w serwisie samochodowym w czym możemy pomóc?

-Mój samochód chyba jest chory.
-A co mu dolega ? Kaszle, kicha i chyba ma dziurę w oponie a także trochę się poobijał.
-Wszystko zapisałem, proszę sprawdzić i podpisać zgodę na badanie. Dziękuję Panu. Lekarz zaraz rozpocznie badanie Pana samochodu. Samochód wjeżdża do warsztatu samochodowego.
Skoro Auto kaszle i kicha to badanie rozpoczyna laryngolog. Lekarz założył rękawice buzię kazał szeroko otworzyć i do gardła samochodu zagląda. Nie do buzi ani gardła ale pod maskę - śmieją się dzieci.
A tym czasem Pan doktor lampą świeci, pojemniczki różne bada, sprawdza czy są pełniutkie, czy nic z nich nie wycieka.
Kto jeszcze badał auto - dzieci zobaczą na filmie.

PILOT WOJSKOWY

Czas trwania filmu 13 minut; Nośnik DVD

Kto z was marzy by zostać żołnierzem ale nie takim zwykłym tylko żołnierzem pilotem? Kto z was chce latać w przestworzach ponad głowami innych, wysoko w chmurach? Dzisiaj dowiemy się jak te marzenia spełnić. Odwiedzimy szkołę orląt gdzie uczą się adepci lotnictwa czyli przyszli piloci wojskowi wśród których spotkamy nie tylko panów ale także panie. Oglądając film dzieci dowiedzą się co to są trenażery przeciążeń, jak wyglądają zajęcia na symulatorach, jaką rolę na lotnisku pełni wieża kontroli lotów. Co to jest katapulta oraz do czego służy pilotom spadochron. Zobaczą odprawę pilotów przed lotem, poznają pana meteorologa oraz techników przygotowujących samoloty do lotu. Poznają także prawdziwych pilotów wojskowych, którzy zasiądą za sterami samolotów i uniosą swoje maszyny w przestworza aby po wykonaniu zadania bezpiecznie wylądować na płycie lotniska.

CZARODZIEJE Z CUKIERNI 

Czas trwania filmu 15 minut; Nośnik DVD

Na pewno wszyscy z was lubią jeść słodkie ciastka i czekoladę. A czy wiecie gdzie i jak się je robi?
W filmie dzieci odwiedzą pracownie cukiernicze oraz manufakturę czekolady.
Zobaczą jak powstają różne typy ciast, ciastek i czekolady. Jakich produktów należy używać do ich produkcji i co to jest receptura. Poznają też różnego typu maszyny i urządzenia wykorzystywane w cukierniach. Dowiedzą się, że czarodziejami z cukierni są cukiernicy i deseranci.

MISTRZOWIE GRZEBIENIA I NOŻYCZEK

Czas trwania filmu 13 minut; Nośnik DVD

Salon fryzjerski - każdy z was już tu był, ale nie każdy z was lubi te wizyty.

Na przykład Kubuś nie lubi gdy fryzjer używa ostrych nożyczek. Łzy same napływają mu do oczu. Dobrze, że obok stoi mamusia i trzyma go za rączkę.
Kuba wie, że mama nie pozwoli tym ostrym nożyczkom zrobić mu nic złego.
Ale czy nożyczki w rękach fryzjera są groźne – dzieci dowiedzą się tego z filmu.
Odwiedzą szkołę dla fryzjerów, gdzie młodzi adepci sztuki fryzjerskiej rozpoczynają naukę od czesania włosów na główkach lalek. Gdy nabiorą wprawy bez problemu mogą strzyc prawdziwych klientów. Ich umiejętności są sprawdzane na konkursach. A gdy zostaną mistrzami nożyczek i grzebienia będziemy ich mogli spotkać w salonach fryzjerskich. Bohaterów filmu: Kubę, Anię i Gabrysię poznajemy właśnie podczas wizyty w takim salonie gdzie pani fryzjerka i pan fryzjer wykonają na ich głowach piękne fryzury.

KWIATY   Czas trwania filmu 20 minut; Nośnik DVD

Wiosną, latem oraz wczesną jesienią na łąkach i polach a także w lasach można spotkać piękne dziko rosnące kwiaty. Kwiatów tych nie spotykamy jednak w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, tam bowiem sprzedawane są kwiaty uprawiane przez ogrodników w ich gospodarstwach ogrodniczych. W filmie pokazano gospodarstwa ogrodnicze, w których codzienną pracę przy pielęgnacji kwiatów zarówno ciętych jak i doniczkowych wykonują ogrodnicy. Dzieci dowiedzą się, że ogrodnikom w tej pracy często pomagają komputery, gdyż wiele czynności jest zautomatyzowanych. Drugim miejscem, które odwiedzą dzieci jest kwiaciarnia, w której gospodarzem jest Pani kwiaciarka. Podczas dnia spędzonego w kwiaciarni dzieci poznają jej pracę. Przekonają się, że Pani kwiaciarka nie tylko zajmuje się sprzedażą kwiatów ale również ich codzienną pielęgnacją.

TEATR  Czas trwania filmu 10 minut; Nośnik DVD

W filmie dzieci poznają prawdziwy teatr. Dowiedzą się na czym polega praca aktorów, co to jest rola i gra aktorska, jak wyglądają ich próby na scenie. Zobaczą także pracę reżysera oraz suflera. Odwiedzą garderoby gdzie aktorzy charakteryzują się i ubierają w kostiumy, które przygotowuje pani garderobiana. Gdy na widowni zasiądą widzowie, dzieci razem z nimi obejrzą fragment spektaklu.

BALET  Czas trwania filmu 18 minut; Nośnik DVD

Rano Julia nie chciała wstać, bo miała piękny sen. Śniło jej się, że jest księżniczką albo królewną. I jak wszystkie królewny albo księżniczki miała służbę. Służba myła jej nogi a nawet buzię i zęby. Julia nie musiała nic robić.

Nagle znalazła się na wielkim balu. Miała piękną suknię i fryzurę. Wszyscy tańczyli i bawili się wyśmienicie, tylko ona przypatrywała się nieśmiało bo nie umiała tańczyć – chociaż była księżniczką.

No tak, to straszne, muszę temu jakoś zaradzić, chyba nauczę się tańczyć tak pięknie jak prawdziwe księżniczki...

I tak Julia trafia do szkoły baletowej gdzie razem z dziećmi pozna tancerzy baletowych. Zobaczy jak wyglądają ich lekcje, jak przygotowują się do wystawienia przedstawienia baletowego którego fragmenty obejrzymy w filmie.

PŁYWANIE  Czas trwania filmu 11 minut; Nośnik DVD

Wiele dzieci pomimo chęci nauczenia się pływania odczuwa strach przed aktywnymi zajęciami na basenie.

Oglądając film dzieci zobaczą zajęcia swoich rówieśników, którzy stopniowo opanowują umiejętność właściwego poruszania się w wodzie i oddychania. Nie wszystkim jednak udaje się za pierwszym razem wykonać poprawnie ćwiczenia. Pomimo tego nikt się nie zniechęcaa dzięki swojej silnej woli oraz pomocy instruktorów dzieci pokonują stres przed wodąi po kilku zajęciach podejmują próby samodzielnego pływania na początkuz użyciem desek a następnie bez nich. Ponadto dzieci zobacząprofesjonalne treningi pływackie, które odbywają się nie tylko na basenie ale także na sali gimnastycznej oraz siłowni.

Mamy nadzieję, że prezentowany film z zakresu edukacji sportowej nie tylko zapoznadzieci z tą dyscypliną sportu ale także zachęci je do aktywnego uczestnictwa w zajęciach pływackich na basenie.

MIESZKAŃCY ZOO    Czas trwania filmu 18 minut; Nośnik DVD

W filmie dzieci poznają mieszkańców ZOO. Zobaczą wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Po obejrzeniu filmu dzieci z łatwością będą umiały rozpoznać poszczególne rodzaje zwierząt. Nie będzie już dla nich zagadką wygląd żyrafy, niedźwiedzia, lwa, tygrysa, słonia, małpy czy lemura. Ale ponieważ w ZOO mieszkają nie tylko ssaki dzieci poznają także świat ptaków, ryb, gadów i płazów.

Film zrealizowano przy współpracy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

ZWIERZĘTA NA WSI  Czas trwania filmu 15 minut; Nośnik DVD

"Rano na wiejskim podwórzu słychać głośne pianie koguta. To znak, że rozpoczyna się nowy dzień i czas na śniadanie"...

W filmie dzieci poznają różne zwierzęta, które hodują rolnicy w swoich gospodarstwach. Zobaczą koguta, kury, kwokę i kurczęta, duże kaczki i małe kaczuszki, gęsi, indyka oraz gołębie, owce i owieczki, kozy i koźlęta, świnie i prosięta, konie, źrebaki, krowy, cielaki a także psa i kota. Dowiedzą się jakie są cechy charakterystyczne tych zwierząt.
..."A wieczorem, gdy na podwórku robi się cicho i wszystkie zwierzęta układają się do snu dzieci spotkają pana kocura, który dopiero wstał, wyprostował grzbiet i powędrował do stodoły, gdzie będzie polował na myszy."

CZTERY KOPYTA    Czas trwania filmu 14 minut; Nośnik DVD

Ania chętnie odwiedza stadninę koni, gdzie spotyka nie tylko koleżanki i kolegów ale także wielu czworonożnych przyjaciół.

W filmie dzieci poznają konie mieszkające w stadninie, zobaczą ich boksy, dowiedzą się co jedzą i jak należy je pielęgnować aby były zdrowe.
Poznają panią trener, która zajmuje się szkoleniem koni oraz prowadzi lekcje jazdy konnej dla dzieci.
Ważnym elementem filmu jest zapoznanie dzieci z ginącymi zawodami takimi jak podkuwacz koni i kowal. Obejrzą ich pracę zarówno w stadninie gdzie podkuwa się konie jak i w kuźni gdzie kowal wykonuje podkowy.

KASIA I JEJ PSZCZOŁY

Czas trwania filmu 11 minut; Nośnik DVD

Oglądając film dzieci dowiadują się na czym polega tradycyjna produkcja miodu w pasiece. Zobaczą wnętrze ula wraz z pszczołami. Dowiedzą się jakie są ich rodzaje (królowa, truteń, pszczoły robotnice) na czym polega ich praca i współdziałanie. Poznają pszczoły jako owady społeczne. Ponadto poznają Pana pszczelarza a także bohaterkę filmu czteroletnią Kasię, która mieszka w gospodarstwie pasiecznym. Dziewczynka pomaga rodzicom w pracach w pasiece a także przy pozyskiwaniu miodu.

KTO LECZY ZWIERZĄTKA

Czas trwania filmu 12 minut; Nośnik DVD

Oglądając film dzieci odwiedzą dziwny gabinet lekarski gdyż pacjentami nie będą ludzie ale zwierzęta. Dowiedzą się, jak nazywa się lekarz, który leczy nasze pupile. W lecznicy Pani weterynarz ma dwóch pomocników Julię i Sebastiana, którzy bardzo lubią opiekować się zwierzętami i często pomagają przy ich leczeniu.
Jako pierwszy gabinet odwiedzi kot, który został przyprowadzony na szczepienie, następnym pacjentem jest chory pies, który przeziębił się biegając po kałużach na spacerze.
Dzieci muszą wiedzieć, że lekarz weterynarii leczy też duże zwierzęta, takie których do gabinetu przyprowadzić nie można np. konie, owce a nawet upartego osła. Dlatego Pani weterynarz odwiedzi gospodarstwo rolne skąd dostała wezwanie do świni,która nie miała apetytu.
Ostatnim pacjentem jest chory królik którego nieodpowiedzialny właściciel wyrzucił z domu i królik trafił do fundacji, która zajmuje się znajdowaniem nowych domów dla zwierząt. Pani weterynarz pokaże także jakich przyrządów i urządzeń używa do leczenia zwierząt np.: stetoskopu, otoskopu, usg.

JAK POWSTAJE ŻÓŁTY SEREK

Czas trwania filmu 10 minut; Nośnik DVD

Wujek Adasia kupił nowe małe zwierzątko. Ładne prawda? Kto z was wie jak się nazywa? Tak to cielaczek czyli mała krówka. A wujek Adasia jest rolnikiem. Popatrzcie to jest domek w którym mieszkają krówki i cielaczki. Ten domek to obora. O a tutaj jest cała gromada cielaczków. Ale one są ciekawskie. Cielaczki mają futerka w różnych kolorach, jedne są brązowe jasne i ciemne, te są biało czarne a te chyba łaciate. Który cielaczek jest najładniejszy?...

Z filmu dzieci dowiedzą się :
1.Jak wygląda mały cielaczek
2.Jak wygląda duża krówka
3.Gdzie mieszkają krówki i cielaczki
4.Co jedzą krówki latem a co zimą
5.Jak nazywa się osoba, która hoduje krówki
6.Ile razy dziennie i jak wykonuje się udój mleka
7.Gdzie trafia mleko od rolnika

W mleczarni dzieci zobaczą jak mleczko z cysterny wędruje przez cały proces technologiczny aż do momentu gdy serek będzie mógł być zawieziony do sklepu, by każda mamusia mogła go kupić i zrobić dzieciom pyszne kanapki z żółtym serkiem.

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

Czas trwania filmu 11 minut; Nośnik DVD

Ziarenko-mąka- bochenek chleba.

To droga którą powędrują dzieci oglądając nasz film. Zobaczą kłosy pszenicy i żyta, pracę rolników koszących zboża kombajnami. Odwiedzą młyn wodny, gdzie młynarz zmieli mąkę. Dowiedzą się jakich składników potrzebuje pan piekarz by zrobić ciasto chlebowe oraz jakie urządzenia są mu niezbędne aby mógł upiec chrupiący chleb.

ROLNIK  Czas trwania filmu 11 minut; Nośnik DVD

W filmie dzieci zobaczą gdzie mieszka rolnik i na czym polega jego codzienna praca w zależności od pór roku.
Dowiedzą się jak nazywają się urządzenia i maszyny które pomagają rolnikowi w wykonywaniu pracy. Obejrzą prace polowe: orkę, siew, żniwa, wykopki. Zobaczą zwierzęta jakie hoduje rolnik.
Po obejrzeniu filmu dzieci zorientują się, że rolnik jest producentem żywności między innymi : mleka, mięsa, owoców, warzyw.
W filmie dzieci zobaczą także staropolski zwyczaj związany z pracą rolnika- Święto Plonów.

CZYSTA WODA  Czas trwania filmu 11 minut; Nośnik DVD

W filmie dzieci będą wędrowały z kroplą deszczu która zamieni się w strumień a potem w bystry potok. Gdy wpadnie do rzeki będzie razem z nią wędrować i oglądać świat, aż trafi do ujęcia wody pitnej. A ponieważ w czasie swojej podróży kropla się ubrudziła to w stacji uzdatniania wody przejdzie proces: ozonowania, koagulacji, sedymentacji i filtracji. Na końcu woda zostanie zdezynfekowana chlorem. Po takim uzdatnieniu woda jest bardzo czysta i może trafić do kranu.

Ale zanim się to stanie zostanie wcześniej zbadana w laboratorium biologiczno-chemicznym. Teraz można ją już pić.
A co się dzieje ze zużytą brudną wodą. Oczywiście trafia ona do oczyszczalni ścieków gdzie zostaje bardzo dokładnie oczyszczona by trafić do rzeki a razem z rzeką może do … morza.

GDZIE ZNIKAJĄ ŚMIECI

Czas trwania filmu 14 minut, Nośnik DVD

Film prezentowany był na inauguracji akcji „Sprzątanie Świata”, które odbyło się 14 września 2012 r. na płycie Małego Rynku w Krakowie. Film Film został zrealizowany przy ścisłej współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania Spółka z o.o. w Krakowie.Film ten zawiera rzeczywisty obraz drogi odpadów, odbieranych od mieszkańców Krakowa, a następnie ich zagospodarowania w nowoczesnych instalacjach. W filmie można również prześledzić drogę segregowanych odpadów, odbieranych przez MPO między innymi w gminnym systemie kolorowych dzwonów. Dzieci dowiedzą się także, jaka jest dalsza droga segregowanych odpadów: papieru, szkła, plastiku czy metalu, gdyż częścią filmu jest wizyta w fabryce papieru i tektury, zakładach przetwórstwa tworzyw sztucznych, hucie szkła, czy też odlewni żeliwa. Śmieciowe krokodyle, detektywi szukający śmieci, wielkie czyściochy i mewy – to tylko niektórzy bohaterowie wyjaśniający, gdzie znikają śmieci, „które wytwarzają wszyscy, nawet małe dzieci”.

PIERWSZA POMOC

Czas trwania filmu 10 minut; Nośnik DVD

W trosce o bezpieczeństwo waszych podopiecznych w ramach edukacji zdrowotnej, prezentujemy Państwu film fabularny, dzięki któremu dzieci będą mogły poznać i tym samym nauczyć się jak w prosty sposób można postępować w przypadku zaistnienia zdarzenia wymagającego udzielenia pierwszej pomocy.

W filmie omówiono: oparzenie, zranienie, złamanie oraz resuscytację.
Film nie zawiera scen drastycznych.

RÓŻOWE OKULARY

Czas trwania filmu 15 minut; Nośnik DVD

Film z zakresu edukacji zdrowotnej. Głównym celem filmu jest poza poznaniem zawodów lekarza okulisty oraz optyka, przede wszystkim minimalizacja stresu związanego z wizytą w gabinecie lekarskim oraz kształtowanie właściwych zachowań dzieci w szczególności nauka akceptacji rówieśników noszących okulary. Bohaterami filmu jest trójka przyjaciół - Rita, Bartek i Adam. Oglądając film zobaczymy jak wykonywane są podstawowe badania okulistyczne, jakich przyrządów i urządzeń używa okulista. Dowiemy się co to są soczewki i jakie mają właściwości a także kto i dlaczego musi nosić okulary tak jak Rita. Okulary? A gdzie je można kupić? Oczywiście w zakładzie optycznym. Tutaj należy wybrać najpiękniejszą oprawkę, do której optyk zamontuje zalecone przez lekarza okulistę soczewki.

I tak powstaną RÓŻOWE OKULARY które będzie nosiła bohaterka filmu.

ZDROWE ZĄBKI

Czas trwania filmu 11 minut; Nośnik DVD

Film z zakresu edukacji zdrowotnej. Bohaterem filmu jest Dominik który odwiedza lekarza stomatologa w gabinecie dentystycznym. Stomatolog zapoznaje chłopca z gabinetem , przyrządami i urządzeniami w nim się znajdującymi. Następnie dzieci zobaczą jak pani dentystka odkrywa w zębie Dominika dziurę za pomocą specjalnej kamery. Pokazano też jak Dominik wykonuje przed leczeniem zęba zdjęcie radiologiczne a potem pokazano właściwe leczenie. Jednym z celów kształcących filmu jest minimalizacja stresu u dziecka przed i w trakcie wizyty u stomatologa. W odniesieniu do celu wychowawczego Pani dentystka demonstruje chłopcu na czym polega utrzymanie właściwej higieny uzębienia poprzez prawidłowe jego mycie. Aby dodatkowo zachęcić dzieci do wizyty u stomatologa bohater filmu otrzymuje od Pani stomatolog Dyplom dzielnego pacjenta.

BEZPIECZNY PLAC ZABAW- film dla Rady Pedagogicznej

Czas trwania filmu 18 minut; Nośnik DVD

W trosce o bezpieczeństwo waszych podopiecznych polecamy Państwu film fabularny adresowany do dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych.

W filmie omówiono i pokazano gdzie występują punkty krytyczne wpływające negatywnie na bezpieczeństwo małych użytkowników placów zabaw. Taka wiedza jest niezbędna zarówno na etapie doboru poszczególnych urządzeń jak i podczas ich użytkowania oraz w trakcie obowiązkowych kontroli i stałej konserwacji.

Mamy nadzieję, że nasz film pomoże Państwu aby plac zabaw stał się miejscem beztroski i radości waszych podopiecznych.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.